Canol Gökel

Icon

Sloganı olmayan blog

Bilkom ve Adobe

Aşağıdaki bağlantıdan okuduğum kadarıyla Bilkom, Adobe’un da Türkiye dağıtıcılığını üstlenmiş:

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14785400.asp?gid=373

Güzel bir haber. Ancak haberin sonunda okuduğum cümleler Bilkom’un Apple’ın dağıtıcılığını -layıkıyla- beceremediği gibi Adobe’un dağıtıcılığını da hiçbir zaman beceremeyeceğini düşünmeme neden oldu. Hayır, fiyatların pahalı olması benim direk kızdığım konu değil, vergisidir falan anlayabilirim. Ama benim anlamadığım kısım “promosyon” vermenin birincil cazibiyet nedeni olarak düşünülmesi:

Toplantının sonunda Adobe ürünlerinde müşterileri için özel kampanyaları olduğunu da değinen Bilkom Genel Müdürü Varlık, bazı Adobe ürünlerini satın alan kullanıcıları güzel hediyelerin beklediğini sözlerine ekledi.

Kardeşim, biz hediyeler kampanyalar falan istemiyoruz, yanında bir sürü hediye vereceğine onların parasını bilgisayardan düş, bilgisayarı ucuza ver.

Ama yoooook, Windows’u 200$ yaparlar sonra neden satamıyoruz derler, dergilerimizi “dvd kutusu”na dönüştürürler sonra neden satamıyoruz derler, ürünün kalitesini arttırmak, fiyatını iyileştirmek yerine bizi gereksiz saçma sapan promosyonlara boğarlar sonra ona rağmen satamıyoruz derler… Türkiye’deki korsan Adobe yazılımları pazarını hedefliyorlarmış, bu kafayla biraz zor alırsınız. Korsan kullananlar, yanında hediyeler gelmediği için mi bu ürünleri almıyorlar yoksa paraları yetmediği için mi? Bir düşünün bakalım.

Filed under: Daily, , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: