Canol Gökel

Icon

Sloganı olmayan blog

Prey

Prey beklemediğim kadar iyi çıkan bir oyun oldu. id Tech 4 motoru kullanması dolayısı ile de uzun süre sonra düşük özellikli bilgisayarımda güzel grafikli bir oyun oynama şansı buldum.

Prey geniş bir çevre tarafından oldukça beğenilmiş, bunda birçok faktör var. Bu faktörlerden bence en önemlisi ne portal’lar ne de değişen yerçekimleri gibi ilk defa tanıştığımız ve başarıyla gerçekleştirilmiş teknik unsurlar. Prey’i başarılı kılan en önemli unsur hikaye anlatımı. Çünkü Prey dram türünü başarıyla oyuna entegre ederek kendisini Doom 3 veya Quake 4 gibi benzerlerinden ayırıyor. Konusunun bilim kurgu yoğunluklu olduğunu kesinlikle söyleyemeyiz çünkü aşk hikayesi kısmı oldukça vurgulanıyor ve bu iki aykırı konu oyun boyunca bir arada çok güzel harmanlanıyor. Oyunun başlangıcında bu durumu en güzel şekliyle görebilirsiniz:

Oyunun en güzel yanlarından bir diğeri de seslendirmeler ve müzikler. Birçok oyunun tersine Prey’de canlandırdığımız karakterin de bir sesi var ve bu sese daha ilk saniyeden itibaren ısınıyorsunuz. Seslendirmeci sahnelere bir bilgisayar oyununda görmediğim kadar başarılı bir dram katmayı başarıyor. Müzikler de aynı şekilde başarılı senfonik/elektronik müzikler ve oyuna bir film havasının katılmasına yardımcı olacak şekilde düzenlenmişler. Oyunun oldukça da uzun bir soundtrack’i var.

Aslında oyunda oyunu teknik olarak başarısızlığa götürecek bir çok unsur var. Silahlar hemen hemen tüm FPS’lerde bulunan klasik silahlar, düşmanlar Doom 3 ya da Quake 4’tekilerle neredeyse aynı, kaplamalar da öyle. Buna rağmen oyun kendi dünyasını yaratmayı ve sizi oraya götürmeyi başarıyor. Yani bu silahları, düşmanları ve kaplamaları gerektiğinde kendinden de birşeyler katarak kullanılması gerektiği gibi kullanıyor.

Prey 2

Prey 2’nin geleceği daha Prey 1’de oyuncuya duyuruluyor, bu yüzden Prey 2’yi duyunca elbette seviniyoruz ancak duyuru ile birlikte içimde önemli kaygılar oluştu. Prey 2’nin yapımını sanıyorum yine Humen Head Studios yapıyor ancak yayıncısı değişerek Bethesda Softworks olmuş.

Peki yapılan ilk iş ne olmuş? Tabi ki Prey’i Prey yapan tüm unsurları Prey 2’den çıkarmak! Oyun artık açık bir dünyada geçiyor yani istediğiniz yere gidip istediğiniz şeyi yapabiliyorsunuz. Yani film gibi bir tecrübe yaşamayacaksınız, karakteri ve başına gelenleri daha çok siz yoğuracaksınız. Şunu açıklığa kavuşturayım, açık dünya içeren oyunlar güzel değildir demiyorum, Prey’in türü bu değil diyorum. Ayrıca inventory gibi RPG ögeleri de eklenmiş. Yani hikayeyi kesintisiz yaşamak yerine ilgilenmeniz, zaman ayırmanız gereken unsurlar arttırılmış. Yine Prey’i başarılı kılan unsurlara tamamen ters bir karar. Geçenlerde çıkan artık sıradanlaşmış türde b tipi Hollywood filmlerinde kullanılan tekniklerle çekilmiş bir reklam filmi ise kaygılarıma tuz biber oluyor.

Yani Prey 2’nin şu hali de belki güzel bir oyun olabilir (ne kadar büyük bir yapım olduğu çıkan ekran görüntülerinden ve yapılan reklam çalışmalarından anlaşılıyor). Mesela Grand Theft Auto 3 de serinin ilk iki oyunundan neredeyse tamamen farklıydı ama çok başarılı oldu, ama benim gözümde hiçbir zaman GTA olamadı. Prey 2 de keşke efsaneye saygı gösterilerek başka bir oyun olarak çıkarılsaymış… Yine de belki beklemediğim kadar güzel bir oyun olur, Prey 2 için seve seve haksız çıkmayı isterim doğrusu 🙂

Filed under: Daily,

One Response

  1. Did WB every end up correcting any of the issues? Probably not on the CD version but at least on the iTunes and other digital media sites? Click https://twitter.com/moooker1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: